Van houtproductie naar waardevol natuurgebied
Vandaag bestaan de Wateringen voor een groot deel uit populierenbos. Deze bomen werden vroeger aangeplant met een economische functie, namelijk houtproductie voor onder meer lucifers.
Intussen is de Wateringen uitgegroeid tot een waardevol natuurgebied en erkend als een beschermd cultuurhistorisch landschap. Dit willen we in de toekomst versterken door het om te vormen tot een gevarieerd landschap:
- In het oostelijk deel worden de populieren gerooid en de vloeiweiden hersteld, door het in te richten als soortenrijk grasland.
- In het centrale deel worden de populieren behouden en hersteld.
- Het westelijk deel wordt geleidelijk omgevormd naar een gemengd loofbos.

De kapwerken in het oostelijk deel starten begin november en lopen normaal gezien tot eind december. Daarna worden de bevloeiingssystemen verder ingericht. Hiervoor is momenteel nog geen concrete timing.
Deze ingrepen passen binnen een langetermijnvisie om de natuurwaarde van de Wateringen te verhogen, zoals vastgelegd in het natuurbeheerplan. Door meer ruimte te geven aan soortenrijk grasland en de vloeiweiden, krijgen bijzondere planten en dieren meer kansen.

